خوش آمدید
آمار کاربران
نظر شما در مورد سایت؟

خوب
خیلی خوب
متوسط
بد

نتایج
نظرسنجی ها

تعداد آراء: 1
نظرات : 0
نظرسنجی
|| طاهاپست ||: بدون موضوع

جستجو پیرامون این موضوع:    
[ برگشت به صفحه اصلی | انتخاب موضوع جدید ]

رحمه للعالمین:لطف به کودکان

لطف به کودکان

هر گاه پیامبر گرامی اسلام به همراه رزمندگان و یاران از سفر بر می گشتند ، اهل مدینه به استقبال می رفتند .آنها مسافتی را در بیرون شهر طی می کردند تا به پیامبر و یاران برسند . این دو گروه وقتی بهم می رسیدند مستقبلین به آنها خوش آمد می گفتند و ابراز خوشحالی می کردند . همیشه در بین مستقبلین بچه ها زیاد بودند . به هنگام حرکت پیامبر دستور می داد هر کس که سوار بر مرکب است یک بچه را پشت و یک بچه را جلو خود بنشاند .و تا مرکز شهر بچه ها همگی سواره می آمدندمحجه البیضاء ج3ص367
این عمل پیامبر سب می شدکه بین بچه ها و رزمندگان الفت و محبت ایجاد شود . بچه ها خسته نشوند . از همان کوچکی بچه ها احساس کنند که به نوعی رزمنده و جزء سپاهیان لشگر یان اسلام هستند . کودکان از این که مورد توجه قرار می گرفتند احساس خوبی داشتند .و در نهایت آنها خود را جزء جامعه می دیدند. از همه مهم تر علاقه آنان به رسول خدا صلی الله علیه و آله بیشتر می شد و به او عشق می ورزیدند.

بیشتر
نویسنده : admin ، -78 فروردين ماه، -621

رحمه للعالمین: لطف به زن

لطف به زن

پیامبر گرامی اسلام می فرماید :نشستن مرد نزد همسر و فرزندان ،نزد خدای متعال ، محبوب تر از اعتکاف آن مرد در این مسجد است .(مسجدالحرام)از کتاب تنبیه الخواطر ج2 ص122.
اعتکاف نوعی از عبادت است که آن را در حد حج دانسته اند . توجه به زن و فرزند اعتنا به آنها و محبت در حق خانواده خود نوعی عبادت است .خداوند این عبادت را محبوب تر می داند .اگر هر کسی روزی چند ساعت هم نه، حتی چند دقیقه با خانواده صحبت کند.اظهار لطف و محبت کند فاصله ها کم می شود .دلتنگی ها ودلخوری ها از بین می رود .توجه به اطرافیان ایجاد عشق و علاقه می کند و خداوند دوست دارد.چه خوب است هر کس برای جلب توجه خداوند کاری بکند .در دل دوست بهر طریق وارد شویم .

بیشتر

رحمه للعالمین :مورد سئوال

مورد سئوال

رسول گرامی اسلام "اگر کسی گنجشکی را بدون هدف بکشد ، در روز قیامت آن حیوان می آید در حالی که برای او صدایی است در اطراف عرش می گوید :پرودگار من ،از این شخص بپرس برای چه مرا کشتی؟ در حالی که منفعتی برای تو نداشت .(من لا یحضره الفقیه ج2
وقتی نگاه می کنیم می بینیم پیامبر گرامی اسلام به کوچک ترین موضوعات هم توجه داشت . گنجشک! او دراین حدیث پیام این موجود کوچک را به همه می رساند.حیوانی که نمی تواند از خود در مقابل انسان خود خواه مواظبت کند .مظلومی که نمی تواند تیر را از خود دور کند.فقط می تواند شکایت خود را در روز قیامت به خدا برساند !توجه !! هر مظلومی اگر حقش پایمال شود این اجازه را دارد که شکایتش رامطرح کند و قطعا به شکایات رسیدگی خواهد شد .مواظب باش تا گنجشک مورد توجه است چه برسد به انسان .

بیشتر

رحمه للعالمین :یاوری خدا

یاوری خدا

مردی نزد پیامبر خدا آمد و گفت :یا رسول الله !مرا خاندانیست که چون با آنها می پیوندم ، مرا آزار می دهند ، و می خواهم ترکشان کنم . رسول خدا به اوفرمود :اگر چنین کنی خدا هم شما را ترک گوید و به حال خود رها کند ، آن مرد گفت :می فرمایید چکنم ؟رسول خدا فرمودند :به کسی که تو را محروم کرده ببخش و با کسی که از تو بریده بپیوند ، و از آن که به تو ستم کرده در گذر که چون چنین کنی خدای عز و جل در برابر آنها یاور تو باشد .(کتاب الزهد ص 36 )
کمی فکر کن هنگام دعوا آنکه بد دهنی نمی کند برگ برنده در دستش است . آنکه می بخشد ذهنی آرام دارد آنکه کینه ندارد شاداب و با نشاط است .تو جزء کدام گروه هستی ؟آیا تو سر بلند ، با ذهنی آرام ، با نشاط و برخوردار از یاوری خدا هستی ؟ یا نه غریب، بی پشتوانه خدایی ، مشوش و درهم ریخته؟ چرا؟ کمی فکر کن!

بیشتر

رحمه للعالمین :من شاه نیستم

من شاه نیستم

جمعه 10 خرداد 1392 - 16:24:31

توسط :
admin ::

مردی نزد پیامبر آمد و با او سخن می گفت و در آن حال لرزه بر اندامش افتاده بود . پیامبر گفت :راحت باش،من شاه نیستم .او از سیره ملوک و سلاطین و تشریفات و رفتار آنان بیزار بود .از امام صادق (ع)آمده است :پیامبر هیچ خوش نداشت که به پادشاهان شبیه شود. ابو امامه گوید"پیامبر خدا صلی الله علیه و آله وسلم در حالی که به عصا تکیه داشت بیرون آمد ، ما به احترام او بلند شدیم ، فرمود "آن گونه که ایرانیان برای بزرگ داشتن یکدیگر در جلوی پای هم بر می خیزند بر نخیزید! از انس بن مالک نقل کرده اند که هیچکس نزد مسلمانان محبوبتر از رسول خدا نبود و با وجود این چون آن حضرت را می دیدند بر نمی خاستند زیرا می دانستند که چنین کاری را خوش نمی دارد .چون وارد مجلسی می شد در نزدیکترین جای به محل ورود می نشست. هنگامی که سواره بود اجازه نمی داد کسی پیاده با آنحضرت حرکت کند ،یا او را با خود سوار می کرد ویا اگر آن فرد نمی پذیرفت می فرمود:جلو تر برو و در فلان مکان منتظر باش .سعی پیامبر در این بود تا در آنها خوی استکبار وارد نشود.زیرا بمحض اینکه استکبار فرد را فرا گیرد طغیان گر شود .(ان الانسان لیطغی ان راه استغنی سوره علق

بیشتر

رحمه للعالمین :روزبخشش

روز بخشش

جمعه 8 شهريور 1392 - 19:24:49

توسط :
admin ::  خواندن / ارسال نظرات :1

در روز فتح مکه ،بهنگام ورود به شهر ،پیامبر گرامی اسلام پرچم را بدست سعد ابن عباده داد که از انصار بود . او شروع کرد به خواندن :الیوم یوم الملحمه  الیوم تستحل الحرمه (الارشاد مفید ص54). یعنی امروز روز نبرد است ، امروز جان و مال شما حلال شمرده می شود.پیامبر از این شعار خیلی ناراحت شدند . پرچم را از او گرفت و بقولی به علی ابن ابی طالب و به قولی به پسر همان مرد داد و فرمود این شعار را بگویید الیوم یوم المرحمه(شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید ج17 ص272) . امروز روز بخشش و رحمت است .پیامبر در آن روز به اهل مکه فرمود :من نیز همان جمله ای را که برادرم یوسف ببرادران ستمگر خود گفت بشما می گویم :لا تثریب علیکم الیوم . یغفرالله لکم و هو ارحم الراحمین (یوسف92)، یعنی :امروز بر شما ملامتی نیست ، خدا گناهان شما را می آمرزد ، او ارحم الراحمین است .وتو ای امت رسول خدا ! چند بار فرد آزار دهنده ات را بخشیده ای ؟چقدر خود را از نظر رفتاری به پیامبرت نزدیک کرده ای ؟آیا می دانی که کینه مانع استجابت دعا می شود؟ راه های وصول به خدا را می بندد ؟آیا می دانی انتقام هیچ لذتی ندارد . اگر تو لذت بردی که مثل شخص آزار گر شقی شده ای !دل نرم پایگاه خدا و عرش خداوند است .تا خالی از اغیار نباشد خدا را در آنجا کاری نیست ! اگر بخشش سنگین است حد اقل اینکه به خدا واگذار ، و خود رهایش کن .فرصت کم است خدا را میهمان دلت کن!

بیشتر

رحمه للعالمین:صبر پیامبر

صبر پیامبر

پنجشنبه 26 بهمن 1391 - 22:49:13

توسط :
admin ::  خواندن / ارسال نظرات :0

پیامبر گرامی اسلام در محیط خانه بسیار صبور بود . انس ابن مالک مطلب در خور توجهی را می گو ید.
وی اظهار می دارد :من مدت 9 سال به  پیامبر خدمت کردم و ندیدم که هیچ گاه ایراد گرفته و گفته باشد چرا چنین نکردی ویا کردی . هرگزاز من ایراد نگرفت . این بر خورد پیامبر نشان دهنده چیست ؟
آیا کار انس بی ایراد بود یا صبر رسول خدا زیاد بود ؟ او با خانواده خود و مردم مدارا می کرد ودر مقابل دشمنان نیز صبور و استوار بود . هرگز از او سستی مشاهده نشد . هرگز دلتنگی ننمود و هرگز شکایت نکرد .آن حضرت  خود نشانه های "صابر" را چنین بیان فرمود : نشانه های انسان صابر سه چیز است :اول آنکه تنبلی
و سستی نمی کند . دوم آنکه دلتنگی نمی کند ،سوم آنکه از پروردگارش شکوه نمی کند . بر گرفته از سیره نبوی مصطفی دلشاد .
علامت هایی را که پیامبر برای انسان صابر فرموده ، علامت یک انسانی است که روانی سالم دارد . از اضطراب و افسردگی دور است .آدمی که حوصله ندارد زود دلگیر می شود بجای شکر شکوه می کند  همیشه دلتنگ است و دنبال بر طرف کردن آن نیست ، آرامش نخواهدداشت و با هیچ چیزی به لذت از زندگی نمی رسد .در واقع از خدا دور است . زیرا کسی که با خدا ست با نشاط و شاداب است .: لا تحزن ان الله معنا (سوره توبه آیه 40) چون خدا با ماست محزون نباش .پس با نشاط باش

بیشتر

رحمه للعالمین:ملایمت حضرت رسول

ملایمت حضرت رسول

پنجشنبه 10 اسفند 1391 - 10:35:19

توسط :

شخصی یهودی جلوی پیامبر را گرفت و مدعی شد که از پیامبر طلبکار است. اظهار کرد که هم اکنون باید طلب مرا بدهی در همین کوچه ! پیامبر فرمود اولا شما از من طلبی ندارید، ثانیا اجازه بدهید بروم منزل برایت پولی بیاورم . یهودی گفت یک قدم نمی گذارم عقب بروی ! پیامبر برد باری نشان داد . آن مرد عبا وردای حضرت رسول را گرفت و شروع کرد به کشیدن ، به طوری که گردن آن حضرت قرمز شد . از آنجا که قرار بود پیامبر برای ادای فریضه نماز به مسجد برود و دیر کرده بود ،مردم نگران شده . بدنبال ایشان آمدند . آنها مشاهده کردند که فردی یهودی جلوی آن حضرت را گرفته و تو هین می کند . خواستند او را بزنند ، پیامبر فرمود :هیچ کاری با او نداشته باشید . من خودم می دانم که با این رفیقم چگونه معامله کنم .سپس شروع کرد با ملایمت و حوصله با او صحبت کردن و آن قدر صبر نشان دادند که مرد یهودی همان جا شهادتین را گفت و مسلمان شد و گفت : چنین صبر و تحملی را انسان عادی نمی تواند داشته باشد . حتما شما از جانب خدا مبعوث شده ای و پیامبری ،این صبر ، صبر انبیاء است .

بیشتر

رحمه للعالمین:پیوند دلها

پیوند دلها

سه شنبه 5 آذر 1392 - 21:24:36

توسط :

سیره رسول خدا حضرت محمد صلی الله علیه و آله چنین بود که با غنی و فقیر یکسان مصافحه می کرد . (دست می داد)او دست خود را نمی کشید تا طرف دست خود را بکشد .امام صادق علیه السلام فرمود :هنگامی که مسلمانان با رسول خدا به جنگ می رفتند و از جای پر درختی می گذشتند و سپس به فضای باز می رسیدند ، به یکدیگر نگریسته و مصافحه می کردند . مگر آنها باهم نبودند ؟چرا مجددا با هم دست می دادند ؟ آنها دست دادن را جلوه پیوند دلها می دانستند . فشردن دستها نمایش پیوند جان آنها و سبب یگانگی قدمها در راه هجرت و جهاد بود! خداوند مصافحه اهل ایمان و پیوند آنان را دوست دارد .(ارشادالقلوب ج1ص115)
چه رهبر نازنینی ! وقتی به پادشاهان ،خلفا، روسای قبایل ،بزرگان اقوام  ،روسای جمهور که نگاه می کنی ، تکبر، تبختر،خود خواهی،زرق و برق ،تکلف،آنها را غرق کرده ، آن چنان ازخود دور شده اند که گوییا خدایند ! (انا ربکم الاعلی )همه را کوچک و حقیر می بینند وهیچ کس لایق نیست که با او دست بدهند . چقدر تنهایند این بیچارگان !راستی چقدر زیباست که هر گاه که از لای درختان عبور می کنیم به همراهمان دست بدهیم ! چقدر لذت دارد که همیشه دنبال پیوند دلها باشیم ! هیچ فکر کرده اید که ما راه را گم کرده ایم؟ مسیر را عوضی می پیماییم؟در راه گسستن دلها هستیم ؟کمی فکر کن ! آیا تو در مسیر پیامبر گام بر می داری ؟

بیشتر

رحمه للعالمین

لطف پیامبر

پنجشنبه 15 فروردين 1392 - 19:27:01

توسط :

نقل می کنند : زمانی رسول خدا از جایی عبور می کردند، شتری را دیدند  در عین حالی که زانوی او را بسته بودند که نرود و ایستاده بود ،بر پشتش بار بود ! (یعنی فعلا که جایی نمی خواهند بروند هم با بار ایستاده ) پیامبر پرسیدند :صاحب او کجاست ؟ به او بگویید که خودش را برای شکایت این شتر در روز قیامت آماده کند ! کتاب من لا یحضر ه الفقیه ج2 ص 292.
دین محبت و مهربانی ،حتی به حیوانات. رسول خداوند در طول زندگی، به مسایل به ظاهر کوچک هم توجه می کردند. دلیل هم این بود که او قلبی رئوف و دلی نرم داشتند. درحالی که رهبر جامعه بودند و مسائل کلان و مشکلات ذهن همه را مشغول می کرد، این باعث نمی شد که توجهش به موضوعات کوچک نباشد .
کاری کنیم تا به ما هم نظری بکند .

بیشتر

رحمه للعالمین:نگرش زیبا

نگرش زیبا

پیامبر گرامی اسلام به مردی فرمود :کیف اصبحت ؟ (روزگار را چگونه می گذرانی ؟) آن مرد پاسخ داد بخیر،  ایشان سئوال رادوباره تکرار کرد و آن مرد همان جواب داد . پیامبر برای بار سوم پرسید کیف اصبحت ؟ اینبار آن مرد جواب داد بخیر ، الحمدلله و اشکره ،پیامبر فرمودند: من این را از تو می خواستم ! یعنی جواب اینطور باید باشد .(کتاب احیاء علوم دینی ص229 آغاز ربع منجیات ) زیبا ترین درسی که امروزه ما می توانیم از این تذکر پیامبر گرامی اسلام بگیریم اینست که عینک خوش بینی بزنیم چشم باز کنیم . نعمت ها را ببینیم . و تشکر کنیم از خدایی که هر چه داریم از اوست ! آن مرد وقتی جواب می دهد که بخیر ، یعنی همه چیز روبراه که کمی و کسری نیست .خدایی که بدون چون و چرا می دهد تو نمی خواهی تشکر کنی ؟در واقع خداوند همه نعمتها را بتو داده و تو به ذهنت نمی رسد که شکر کنی ؟ آیا می دانید که شکر نعمت نعمتت افزون کند ؟ آیا میدانید که یاد آوری نعمتها آرامش می آورد ؟ دل گرم می شود ؟ و آنگاه است که بیشتر قدر خواهیم دانست ، و هر چیز را در جای خود مسرف خواهیم کرد ؟

بیشتر

رحمه للعالمین

بنام خداوند . با سلام برای پیامبر گرامی اسلام نام ها و لقب های بسیاری است .یکی از لقب های آن حضرت رحمه للعالمین است . مهربانی او بسیار است و لطفش شامل حال انسان وحتی حیوانات و درختان می شد . رسول خداوند به دارندگان جهارپایان سفارشاتی فرموده است .به آنها توجه کنید ! ! 1- هر گاه به چراگاه رسیدید بگذارید بخورد . 2- از کنار آب عبور کردید صبر کنید تا بیاشامد . 3- صورت حیوان را هیچ گاه نزنید . 4-روی پشت حیوان نایستید مگر برای رضای خدا و در راه او . 5-فوق طاقتش بار نکنید . 6- مسافت را زیاد نکنید مگر در حد طاقت حیوان .(من لا یحضره الفقیه )                                                                                                                     توجه کنید ! نکات ریزی را که پیامبر تذکر داده است نهایت لطف و مهربانی او به همه موجودات و مخلوق خداوند است . وقتی چنین تذکراتی را نسبت به حیوانات می دهد قطعا راجع به انسان ها بیشتر توجه دارند .شما توجه کنید امروز با انسان ها چه رفتاری دارند ؟ کوچکترین رحم و مروتی در دل این سردمداران حقوق بشر نیست البته اگر دلی داشته باشند . که خداوند در قران کریم می فرماید :"لمن کان له قلب " برای کسی که قلب یا دل داشته باشد .(سوره ق آیه 37) انسان ها با خطا و گناه دل را میمیرانند .بعد به جایی می رسند که از چهار پایان هم بدتر می شوند .

بیشتر

رحمه للعالمین

پیامبر گرامی اسلام از مسجد به سمت خانه می آمد . عده ی زیادی از مردم او را همراهی کردند و به خانه اش آمدند . پیامبر وارد اتاقی که عمومی بود شد و نشست . همه نشستند . اتاق پر شد . جریر مرد مشرکی بود. آمده بود در باره ی اسلام و پیامبرش تحقیق کند .چیزی هائی شنیده بود تصمیم گرفته بود بیاید واز قضایا سر در بیاورد . مردم قبیله اش هم منتظر بودند که او برایشان چه خبری می آورد . جریر وارد اتاق شد اصلا جا نبود هر چه به اطراف نگاه کرد کسی خود را جمع نکرد که به او جا بدهد . او بزرگ قبیله بود و در بین مردمش احترام داشت .وقتی جا پیدا نشد آهسته از اتاق خارج شد و بیرون روی خاک نشست واین حالت برایش خیلی گران بود . پیامبر عبارا از دوشش برداشت آنرا پیچید و به طرف جریر انداخت و گفت : ای جریر بر روی این بنشین ! جریر عبا را گرفت بر صورتش گذاشت ، بوسید و گریه کرد سپس آن عبا را همان طور پیچید ، به طرف پیامبر انداخت و گفت :من بر روی لباس تو (عبا) نمی نشینم .خداوندتو را گرامی بدارد ، همان طور که تو به من احترام کردی ! پیامبر به اطراف نگاه کرد و گفت : هر گاه بزرگ قومی نزد شما آمد او را گرامی دارید .(مکارم الاخلاق ص21-احیاء علوم الدین ج2-ص175)

نگاهی به اطراف خودمان بیندازیم . بزرگان و کوچک ترها ! چقدر رعایت اصول و اخلاق را می کنیم ؟ احترام بزرگان گروه ها را چقدر نگاه می داریم ؟ آیا واقعا اخلاق ما اسلامی است ؟ آیا ما پیرو قرآن وامت رسول خدا هستیم ؟ پیامبر عبای پر برکت خود را که برای مسلمانان محترم و مبارک بود ،برای رئیس قبیله ی مشرکین می اندازد که رویش بنشیند . (با اینکه می دانست او مشرک است و نجس )کلمات ناپسندی که بعضا دیده می شود آیا در شئونات یک کشور اسلامی هست ؟ ما می خواهیم امام زمان بیاید ؟ در چنین محیطی که فرد مقابل را لگد مال می کنیم به هر قیمتی ؟ کمی بیندیشیم ! هر چه که از ادب دور شویم از اسلام و پیامبر دور شده ایم . آیا همه جای دنیا این طور است ؟

بیشتر

رحمه للعالمین تو بهتر از منی

در جنگ ذات الرقاع پیامبر زیر درختی نشسته بود ناگهان سیلی آمد و بین او و اصحابش حائل شد . در این حال مردی از مشرکین دید که پیامبر تنهاست . به قومش گفت من محمد را می کشم .آنگاه به طرف رسول الله آمد بالای سر آن حضرت رسید . شمشیر کشید و گفت : یا محمد ! اکنون چه کسی تو را از دست من نجات می دهد ؟ پیامبر فرمود خدای من خدای تو ! جبرئیل (ع) او را از اسبش پرتاب کرد و او با پشت به زمین افتاد . پیامبر برخاست و شمشیر او را گرفت و بر سینه ی آن مرد نشست و گفت : ای غورث الان چه کسی تو را از دست من نجات می دهد ؟ گفت: جود و کرمت یا محمد !پیامبر از جا برخاست . و او می گقت : قسم به خدا تو یهتر از منی ، کریم تر از منی !  آنها رسول خدا را که رحمه للعالمین است نشناختند . حتی اصحاب و یاران هم حدود رافت او را نفهمیدند . پیامبر مهربان ترین انسان روی زمین است از ابتدا تا قیامت . خوب است او را سر مشق برای زندگی خود قرار دهیم . کینه را علی الخصوص در رابطه با نزدیکان از دل خارج کنیم . بدانیم : دلی که در گیر دیگران است عرش خدا نمی شود . دعا از آن دل بالا نمی رود .و تتنزل الملائکه (نزول ملائکه) در مورد او اجرا نمی شود . در آیات داریم که ملائکه بر آدمی که تقوا دارد نازل می شود . (الکافی ط اسلامیه ج 8 ص 128 )

بیشتر