خوش آمدید
آمار کاربران

ساعت و تقویم
|| طاهاپست ||: رحمه للعالمین

جستجو پیرامون این موضوع:    
[ برگشت به صفحه اصلی | انتخاب موضوع جدید ]

رحمه للعالمین تو بهتر از منی

در جنگ ذات الرقاع پیامبر زیر درختی نشسته بود ناگهان سیلی آمد و بین او و اصحابش حائل شد . در این حال مردی از مشرکین دید که پیامبر تنهاست . به قومش گفت من محمد را می کشم .آنگاه به طرف رسول الله آمد بالای سر آن حضرت رسید . شمشیر کشید و گفت : یا محمد ! اکنون چه کسی تو را از دست من نجات می دهد ؟ پیامبر فرمود خدای من خدای تو ! جبرئیل (ع) او را از اسبش پرتاب کرد و او با پشت به زمین افتاد . پیامبر برخاست و شمشیر او را گرفت و بر سینه ی آن مرد نشست و گفت : ای غورث الان چه کسی تو را از دست من نجات می دهد ؟ گفت: جود و کرمت یا محمد !پیامبر از جا برخاست . و او می گقت : قسم به خدا تو یهتر از منی ، کریم تر از منی !  آنها رسول خدا را که رحمه للعالمین است نشناختند . حتی اصحاب و یاران هم حدود رافت او را نفهمیدند . پیامبر مهربان ترین انسان روی زمین است از ابتدا تا قیامت . خوب است او را سر مشق برای زندگی خود قرار دهیم . کینه را علی الخصوص در رابطه با نزدیکان از دل خارج کنیم . بدانیم : دلی که در گیر دیگران است عرش خدا نمی شود . دعا از آن دل بالا نمی رود .و تتنزل الملائکه (نزول ملائکه) در مورد او اجرا نمی شود . در آیات داریم که ملائکه بر آدمی که تقوا دارد نازل می شود . (الکافی ط اسلامیه ج 8 ص 128 )

بیشتر
نویسنده : admin پنجشنبه، 19 فروردين ماه، 1395

رحمه للعالمین

پیامبر گرامی اسلام از مسجد به سمت خانه می آمد . عده ی زیادی از مردم او را همراهی کردند و به خانه اش آمدند . پیامبر وارد اتاقی که عمومی بود شد و نشست . همه نشستند . اتاق پر شد . جریر مرد مشرکی بود. آمده بود در باره ی اسلام و پیامبرش تحقیق کند .چیزی هائی شنیده بود تصمیم گرفته بود بیاید واز قضایا سر در بیاورد . مردم قبیله اش هم منتظر بودند که او برایشان چه خبری می آورد . جریر وارد اتاق شد اصلا جا نبود هر چه به اطراف نگاه کرد کسی خود را جمع نکرد که به او جا بدهد . او بزرگ قبیله بود و در بین مردمش احترام داشت .وقتی جا پیدا نشد آهسته از اتاق خارج شد و بیرون روی خاک نشست واین حالت برایش خیلی گران بود . پیامبر عبارا از دوشش برداشت آنرا پیچید و به طرف جریر انداخت و گفت : ای جریر بر روی این بنشین ! جریر عبا را گرفت بر صورتش گذاشت ، بوسید و گریه کرد سپس آن عبا را همان طور پیچید ، به طرف پیامبر انداخت و گفت :من بر روی لباس تو (عبا) نمی نشینم .خداوندتو را گرامی بدارد ، همان طور که تو به من احترام کردی ! پیامبر به اطراف نگاه کرد و گفت : هر گاه بزرگ قومی نزد شما آمد او را گرامی دارید .(مکارم الاخلاق ص21-احیاء علوم الدین ج2-ص175)

نگاهی به اطراف خودمان بیندازیم . بزرگان و کوچک ترها ! چقدر رعایت اصول و اخلاق را می کنیم ؟ احترام بزرگان گروه ها را چقدر نگاه می داریم ؟ آیا واقعا اخلاق ما اسلامی است ؟ آیا ما پیرو قرآن وامت رسول خدا هستیم ؟ پیامبر عبای پر برکت خود را که برای مسلمانان محترم و مبارک بود ،برای رئیس قبیله ی مشرکین می اندازد که رویش بنشیند . (با اینکه می دانست او مشرک است و نجس )کلمات ناپسندی که بعضا دیده می شود آیا در شئونات یک کشور اسلامی هست ؟ ما می خواهیم امام زمان بیاید ؟ در چنین محیطی که فرد مقابل را لگد مال می کنیم به هر قیمتی ؟ کمی بیندیشیم ! هر چه که از ادب دور شویم از اسلام و پیامبر دور شده ایم . آیا همه جای دنیا این طور است ؟

بیشتر
نویسنده : admin چهارشنبه، 19 اسفند ماه، 1394

رحمه للعالمین

بنام خداوند . با سلام برای پیامبر گرامی اسلام نام ها و لقب های بسیاری است .یکی از لقب های آن حضرت رحمه للعالمین است . مهربانی او بسیار است و لطفش شامل حال انسان وحتی حیوانات و درختان می شد . رسول خداوند به دارندگان جهارپایان سفارشاتی فرموده است .به آنها توجه کنید ! ! 1- هر گاه به چراگاه رسیدید بگذارید بخورد . 2- از کنار آب عبور کردید صبر کنید تا بیاشامد . 3- صورت حیوان را هیچ گاه نزنید . 4-روی پشت حیوان نایستید مگر برای رضای خدا و در راه او . 5-فوق طاقتش بار نکنید . 6- مسافت را زیاد نکنید مگر در حد طاقت حیوان .(من لا یحضره الفقیه )                                                                                                                     توجه کنید ! نکات ریزی را که پیامبر تذکر داده است نهایت لطف و مهربانی او به همه موجودات و مخلوق خداوند است . وقتی چنین تذکراتی را نسبت به حیوانات می دهد قطعا راجع به انسان ها بیشتر توجه دارند .شما توجه کنید امروز با انسان ها چه رفتاری دارند ؟ کوچکترین رحم و مروتی در دل این سردمداران حقوق بشر نیست البته اگر دلی داشته باشند . که خداوند در قران کریم می فرماید :"لمن کان له قلب " برای کسی که قلب یا دل داشته باشد .(سوره ق آیه 37) انسان ها با خطا و گناه دل را میمیرانند .بعد به جایی می رسند که از چهار پایان هم بدتر می شوند .

بیشتر
نویسنده : admin دوشنبه، 30 شهريور ماه، 1394

رحمه للعالمین:نگرش زیبا

نگرش زیبا

پیامبر گرامی اسلام به مردی فرمود :کیف اصبحت ؟ (روزگار را چگونه می گذرانی ؟) آن مرد پاسخ داد بخیر،  ایشان سئوال رادوباره تکرار کرد و آن مرد همان جواب داد . پیامبر برای بار سوم پرسید کیف اصبحت ؟ اینبار آن مرد جواب داد بخیر ، الحمدلله و اشکره ،پیامبر فرمودند: من این را از تو می خواستم ! یعنی جواب اینطور باید باشد .(کتاب احیاء علوم دینی ص229 آغاز ربع منجیات ) زیبا ترین درسی که امروزه ما می توانیم از این تذکر پیامبر گرامی اسلام بگیریم اینست که عینک خوش بینی بزنیم چشم باز کنیم . نعمت ها را ببینیم . و تشکر کنیم از خدایی که هر چه داریم از اوست ! آن مرد وقتی جواب می دهد که بخیر ، یعنی همه چیز روبراه که کمی و کسری نیست .خدایی که بدون چون و چرا می دهد تو نمی خواهی تشکر کنی ؟در واقع خداوند همه نعمتها را بتو داده و تو به ذهنت نمی رسد که شکر کنی ؟ آیا می دانید که شکر نعمت نعمتت افزون کند ؟ آیا میدانید که یاد آوری نعمتها آرامش می آورد ؟ دل گرم می شود ؟ و آنگاه است که بیشتر قدر خواهیم دانست ، و هر چیز را در جای خود مسرف خواهیم کرد ؟

بیشتر
نویسنده : admin جمعه، 12 تير ماه، 1394

رحمه للعالمین

لطف پیامبر

پنجشنبه 15 فروردين 1392 - 19:27:01

توسط :
admin ::  خواندن / ارسال نظرات :0

نقل می کنند : زمانی رسول خدا از جایی عبور می کردند، شتری را دیدند  در عین حالی که زانوی او را بسته بودند که نرود و ایستاده بود ،بر پشتش بار بود ! (یعنی فعلا که جایی نمی خواهند بروند هم با بار ایستاده ) پیامبر پرسیدند :صاحب او کجاست ؟ به او بگویید که خودش را برای شکایت این شتر در روز قیامت آماده کند ! کتاب من لا یحضر ه الفقیه ج2 ص 292.
دین محبت و مهربانی ،حتی به حیوانات. رسول خداوند در طول زندگی، به مسایل به ظاهر کوچک هم توجه می کردند. دلیل هم این بود که او قلبی رئوف و دلی نرم داشتند. درحالی که رهبر جامعه بودند و مسائل کلان و مشکلات ذهن همه را مشغول می کرد، این باعث نمی شد که توجهش به موضوعات کوچک نباشد .
کاری کنیم تا به ما هم نظری بکند .

بیشتر
نویسنده : admin شنبه، 16 خرداد ماه، 1394