خوش آمدید

مقالات آزاد:ادب عیسی علیه السلام

ادب حضرت عیسی (ع)


پنجشنبه 10 اسفند 1391 - 09:40:02

توسط :

تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت
 :: 
تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت

در بحث قبلی گفتیم که عرب جاهلی بی اعتنا به پیامد اعمالشان بودند . این بی اعتنایی منجر به بد اخلاقی می شد ، یعنی اینکه آنها هر کاری که دوست داشتند می کردند و هر جور دلشان می خواست عمل می کردند . این نوع رفتار را در اطرافیان همه پیامبران می شد مشاهده کرد . مردمی که خدا را نمی پرستیدند و قیامتی را قبول نداشتند از هر چه ادب و اخلاق بود آزاد بودند ، و حتی در مورد اطرافیان انبیاء هم این موضوع صدق می کرد .حضرت عیسی (ع) پیامبری اولوالعزم است . اطرافیان او را حواریون می گویند . حواریون در عین حالیکه ایمان آورده بودند  و تحت تعلیم عیسی مسیح (ع) بودند اما باز مودب به ادب الهی  نبودند.
آنها در داستان تقاضای مائده از آسمان اینطور موضوع را مطرح می کنند : ای عیسی بن مریم ! آیا پروردگار تو می تواند از آسمان برای ما مائده ای بفرستد ؟(سوره مائده 112)
وجه  قرائت اول این است که (مقصود از این جمله آیا تو قدرت داری از پروردگار خودت بپرسی ؟)البته شک نداشتند که حضرت عیسی می تواند ،می خواستد بگویند چرا سوال نمی کنی . وجه قرائت دوم این بود که : آیا خدای تو قدرت دارد غذا از آسمان بفرستد ؟ آیا خداوند دعای تو را مستجاب می کند ؟ از این تقاضا که بوی شک و تردید می داد و پس از آن همه آیات و نشانه های دیگر آن حضرت نگران شد و به آنها هشدار داد و گفت از خدا بترسید . از آیات الهی چنین استفاده می شود که در خواست نزول مائده ، از اعمال شاقه برای آن حضرت بوده است . زیرا اولا نوع سوال بی ادبانه بوده است ( آیا خدای تو می تواند ) ثانیا انواع معجزات را دیده بودند باز خوراکی می خواستند . حضرت عیسی مسیح  در بین همین افراد رشد کرده بود ، ولی چون در دامان پاک حضرت مریم پرورش یافته بود بسیار مودبانه عرض کرد که ...ورزقنا وانت خیر الرازقین خدایا ما را روزی بده و تو بهترین روزی دهنده هستی ! او صحبت را با ربنا اللهم آغاز کرده و این زیادتی ندا در دعای مسیح (ع) برای رعایت ادب نسبت به وضعیت دشوارتر خود بود. وقتی حضرت مسیح از خداوند تقاضای مائده کرد با اینکه خواسته حواریون بود خود را  داخل در جمع آن ها کرد و عرض کرد ربنا ...
او سپس عنوانی به مائده داده که صلاحیت پیدا کند . یعنی ما هدفی از این طلب مائده داریم ،می خواهیم   "روز نزول مائده را عید بگیریم "و این ابتکار حضرت عیسی بود و در درخواست حواریین آن حضرت چنین عنوانی وجود نداشت . ادامه دارد .    بر گرفته از تفسیر المیزان .

برچسب ها :
ارسال شده در مورخه : ، -78 فروردين ماه، -621 توسط admin  پرینت

مرتبط باموضوع :

 سخن سردبیر  [ ، -78 فروردين ماه، -621 ] 105 مشاهده
 مقالات آزاد قیامت 8  [ ، -78 فروردين ماه، -621 ] 90 مشاهده
 مقالات آزاد:انحرافات آخر زمان 2  [ ، -78 فروردين ماه، -621 ] 602 مشاهده
 مقالات آزاد یا ابا صالح  [ ، -78 فروردين ماه، -621 ] 456 مشاهده
 مقالات آزاد:انحرافات آخرزمان 4  [ ، -78 فروردين ماه، -621 ] 600 مشاهده
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام شما (ضروری): 
ایمیل شما (ضروری): 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]
امتیاز دهی به مطلب

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

انتخاب ها
اشتراک گذاري مطلب